V naší obci proběhla oprava takzvaných Božích Muk a výklenkové kaple v k.ú. Bitozeves (státem chráněná kulturní památka). Opravu obou těchto památek zajišťuje firma: opravy kulturních památek Jiří Kreuzmann ze Žatce. Obec Bitozeves na celou akci vynaložila ze své pokladny cca 130.000,- Kč.
Umístění:
Boží Muka na vjezdu do obce od Postoloprt zde: Loc: 50°22'13.133"N, 13°38'41.115"E
Výklenková Kaple je v centru obce zde Loc: 50°22'26.637"N, 13°38'26.061"E
Boží muka se nazývá drobná stavba nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, někdy krytá stříškou. Občas bývá název boží muka (nesprávně) používán také pro krucifix situovaný ve venkovním prostoru. Mají symbolizovat sloup, u nějž byl z rozhodnutí Pontia Pilata bičován Kristus. Boží muka se nacházejí na návrších, rozcestích či v místech, kde někdo zahynul. Často bývají obklopena památnými stromy.
Nejstarší boží muka se snad začala vyskytovat již před 14. stoletím. Od 14. století se objevují kamenná gotická boží muka, z nichž se zčásti též kvůli husitskému obrazoborectví dochovala jen některá (např. na Českobudějovicku a Českokrumlovsku). Největší rozšíření božích muk pak patří období baroka a první republiky.
Po řadě pozemkových reforem, zejména pak po zcelování menších polí do rozměrných honů v rámci kolektivizace v 50. letech 20. století, se z volné krajiny vytratily jednoznačné identifikátory konkrétních míst. Zachovaná boží muka společně s památnými stromy představují důležité orientační body nejen pro turisty, ale hlavně pro majitele a správce pozemků.
MH