Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:46
TÝDEN:1188
CELKEM:653444
Rozhovor s Mgr. Romanem Řepkou - předsedou Mysliveckého sdružení Bitozeves, z.s.
Základní údaje o sdružení:
- Datum vzniku: 22. 7. 1992, historicky kořeny sdružení sahají do osmdesátých let.
- Počet řádných členů: 18 a 2 členové ve zkušební lhůtě.
- Počet hektarů, na kterých hospodaří: 1745 ha.
Obec Bitozeves každoročně přispívá 30 000 Kč na Myslivecké sdružení Bitozeves, z. s..
Co se z těchto peněz financuje?
Část darovaných financí používáme například k nákup krmení, chovných zajíců a bažantů, soli, drobného materiálu pro výrobu a opravu krmelců. Velká část peněz se používá na myslivecká políčka. V současnosti obhospodařujeme celkem 3. Jedno je u Nehasic, další poblíž Tatinné a poslední leží v trojúhelníku u průmyslové zóny. Jsou to pozemky, kde se myslivci domluvili s vlastníky pozemků na vysetí určité skladby plodin, kterou si zvěř v době nouze spase a zároveň jí slouží i jako kryt v době nepříznivých povětrnostních podmínek. Jen obhospodařování těchto políček přijde ročně na více než 30 tisíc korun.
Máte přehled o aktuálním stavu zvěře v našem okolí?
Hlavním druhem v naší honitbě je zvěř srnčí, která se daří a je v dobrých počtech. Dle bonity půdy jsou stanoveny normované počty. Dle přírůstků jsou stanoveny povolené počty k odlovu. Plán lovu se schvaluje na pověřeném úřadu v Žatci. Horší situace je se zvěří drobnou. Do této kategorie patří zajíc a bažant. Jejich počty jsou dlouhodobě nižší. Z toho důvodu ročně lovíme jen asi 10 zajíců a kolem 25 ks bažantů. Věříme, že v budoucnosti se podaří stavy této zvěře zvýšit.
Kdy plánujete další hon? Jaké byly výsledky posledních honů?
Lovecká sezóna skončila. Zajíc i bažant se smí lovit jen do 31. 12. Nyní myslivce čeká doba přikrmování a péče o zvěř tak, aby zimu přečkala v dobré kondici. Nejbližší mysliveckou akcí je 6. -7. února, kdy se podávají léčiva srnčí zvěři proti parazitům, jako je například střečkovitost. Další hony budou až v listopadu a prosinci letošního roku. Během roku však myslivci provádějí individuální lov srnčí zvěře, prasat a například také lišek Těch ulovíme kolem 30 ks za rok.
Co nejvíce trápí Bitozeveské myslivce?
Největším problémem je pokračující úbytek drobné zvěře, který je způsoben několika faktory jako je například technizace v zemědělství, ale také velký predační tlak např. ze strany lišek, koček, ale i krkavců a kun. Více méně je to však celorepublikový trend. Proto máme i vlastní odchovnu zajíců. Vlastní odchovna je v areálu zemědělské společnosti Faunus a momentálně chová 4 páry zajíců. Ročně zde odchováme cca 20 – 30 mladých zajíců. V revíru nás rovněž trápí například koně, které jsou například v lokalitě Nehasice - Tatinná volně puštěné na loukách nebo psi, kteří volně pobíhají po lese. Žádáme proto obyvatele, aby své mazlíčky dobře hlídali a nepouštěli je na volno.
Stále zaječí populaci trápí tularémie—nebezpečná virová nemoc?
Aktuálně se tularémie v našem revíru nevyskytuje. 7—8 let nazpět jsme tularémii v revíru měli. Z toho důvodu bylo nutno provádět veterinární vyšetření veškeré ulovené zvěře.
Jak vidíte budoucnost mysliveckého spolku v Bitozevsi a v ČR obecně?
Věřím, že myslivost fungovat bude. Není to levná záležitost, zvláště nájmy za honitby jsou v některých lokalitách velice nákladná položka rozpočtu. Členská základna stárne a mladých kluků nebo děvčat nepřibývá. Česká myslivost má status nehmotného kulturního dědictví ČR, rituály, myslivecká mluva— (oči=světla……).
Každý, kdo chce vykonávat právo myslivosti, musí absolvovat kurz, na základě kterého získá první lovecký lístek. Kurz trvá 2 měsíce, po jeho absolvování je prováděna roční adeptská praxe v mysliveckém sdružení. Pokud se osoba osvědčí, může skládat zkoušky a následně se stát myslivcem. Tyto zkoušky provádí Okresní myslivecký svaz v Lounech. Další informace naleznete na: www.myslivost.cz.
Proč si myslíte, že je myslivecký ples v Bitozevsi tak oblíbený?
Myslím si, že své dělá pěkná tombola, dobrá hudba, skvělá organizace, početná členská základna, která zajistí významnou část účastníků. Výhoda místního sálu a tradice. Myslivecké zábavy se již organizovaly v dobách, kdy byl sál v domě vedle současného obecního úřadu v Bitozevsi.
Myslivci z Bitozevsi pravidelně pomáhají na dětském dnu. Plánujete se zúčastnit se svými členy i letos 4. června?
Myslivci se snaží reprezentovat spolek nejenom v rámci plesu, ale i při dětském dnu. Na dětském dnu již mnoho let organizujeme střelnici. Pokud bude zájem obce o spolupráci s námi, rádi opět samozřejmě pomůžeme.
Závěrem bych chtěl za naše sdružení poděkovat vedení Obce Bitozeves a místním zemědělcům, kteří přispívají ať už finančně nebo jinak na rozvoj myslivosti.
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:46
TÝDEN:1188
CELKEM:653444